30 Nisan 2016 Cumartesi

ALZHEİMER TEDAVİSİNDE YENİ UMUT

Bilim insanları, IL 33 proteininin alzheimer hastalığının tedavisinde yeni bir umut olacağını keşfetti

Tedavisi henüz mümkün olmayan Alzheimer hastalığı ile ilgili bilim insanları yeni bir umur ışığı buldu. Fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda, IL 33 proteinini enjekte ederek hastalığın semptomlarını ve ilerlemesini azaltabileceklerini açıkladılar. Kısa bir süre sonra insanlarda da denenecek olan bu tedavinin, sonuçlarını görmek için uzun yıllar beklenmesi gerektiği belirtiliyor.
BBC Türkçe’nin haberine göre Glasgow Üniversitesi ile Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonucu ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS dergisinde yayımlandı.
Buna göre, fareler üzerinde yapılan deneylerde, IL 33 proteini enjeksiyonunun hafızayı güçlendirdiği ve Alzheimer hastalarında görülenlere benzer beyin depozitleri oluşmasını engellemiş gibi göründüğü belirtildi.
Kısaca IL 33 olarak anılan Interleukin 33, vücudun bağışıklık sisteminin özellikle beyinde ve omurilikte enfeksiyon ve hastalığa karşı savunma için ürettiği doğal bir protein.
Alzheimer hastalarının beyinlerindeki IL 33 miktarının sağlıklı yetişkinlere oranla daha az olduğu saptanmış durumda.
SABRETMEK GEREKİYOR
Araştırmacılar, tedavi yöntemini beyinlerinde Alzheimer hastalığındakine benzer değişimler olacak şekilde üretilen farelerin üzerinde denedi.
Farelerin protein enjeksiyonundan sonra bir hafta içinde hafızalarının ve öğrenme yeteneklerinin aynı yaştaki normal farelerle aynı düzeye geldiği gözlendi.
Araştırmanın Glasgow Üniversitesi’ndeki bölümünü yürüten Prof. Eddy Liew, “deney sonuçları heyecan verici olmakla birlikte, laboratuar bulgularıyla, klinik deneyler arasında aşılması gereken uzun bir mesafe var” diyor.
“Tıpta o kadar çok sahte buluş yapıldığı iddia edildi ki, ihtiyatlı davranıp klinik bulgular elde edilene kadar sabretmemiz gerekecek.”
sozcu.com.tr

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe