10 Ocak 2015 Cumartesi

Bu peynir kansere neden olabilir!


Son zamanlarda küflü peynir ile ilgili basında çok tedirgin edici haberler yayınlandı. Küflü peynir çok sevilen aranan ve tüketilen bir peynir olduğundan bu h
aberler sanıyoruz ki, peynir severlerin canını epey sıkmıştır. Peki küflü peynir kanser yapar mı?
Johns Hopkins Üniversitesi Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümünden (Environmental Health Sciences Department) Dr. Wang and Groopman şöyle diyor:
Dr.Wang’a göre küf zehirleri göre karaciğer hücrelerinde kansoren hücre gelişimine katkıda bulunmaktadır.
Bir çok araştırmacı kötü huylu meme kanserlerinde küf zehiri olan Aflotoksin’in etkili olduğunu ortaya koymuştur. Yine küf metaboliti olan cyclosporin’in de meme kanserine yol açtığı bir çok çalışma ile rapor edilmiştir.
Bununla birlikte, Fransa’da 1950 kişinin kontrol 1010 kişinin ise meme kanserlilerden oluştuğu bir vaka derlemesinde küfle fermente edilen peynir tüketimi ile meme kanseri arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Tüm bunların dışında bir çok mikotoksin türünün meme kanseri yaptığı görülmüştür.
Öte yandan, 1 Nisan 2005 tarihinde Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Atasever’in yaptığı açıklamada ise:
“Marketlerde satılan 50 çeşit küflü peynir üzerinde yaptıkları çalışmada peynirlerin %88’inde aflotoksin maddesine rastladıklarını,ancak bunların %6’sında Türk Gıda Kodeksinin belirlediği sınırların üstünde aflatoksin saptadıklarını belirtmiştir.

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe