1 Kasım 2014 Cumartesi

Kireçlenmeye dikkat

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgün Erçeltik, kireçlenme rahatsızlığının, 50 yaş üzeri insanların özellikle diz ve kalça gibi yük taşıyan eklemlerinde daha sık görüldüğünü söyledi.

Kireçlenme hakkında bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erçeltik, eklemlerin etraf bağlar, kemik ve kıkırdak yapıları ile bir bütün olduğunu, bunlardan birisinin bozulması halinde diğerlerinin de risk altına girdiğini söyledi. Dr. Özgün Erçeltik, şöyle devam etti:
“Özellikle, fazla kilolu olmak ve kadınlarda menopoz sonrası vücutta oluşan hormonal değişim, kireçlenmenin seyrini hızlandırabilmektedir. Yine, vücut mekaniği ile ilişkili olarak, bir eklemde gelişen kireçlenme, bir üst ve bir alt eklemin bozulmasını da hızlandırmaktadır. Kireçlenme yani ‘osteoartrit’ az hareketten olabildiği gibi, çoğunlukla bilinçsiz zorlamalarla, fazla kilo ile yapılan egzersiz ve hareketler sonucu da oluşabilmektedir. Egzersiz, kas- iskelet sağlığının korunmasında her ne kadar vazgeçilmez bir unsur ise de, fazla zorlamalar, fazla kilolar ile birleşince kıkırdak ve kemik sağlığını tehlikeye atmaktadır. Her hareket dizimiz, kalçamız ve belimiz için doğru hareket olmayabilir. Gün içerisinde sık yaptığımız hareketler, uzun süreler bizi zorlamaz iken yaşımız ilerledikçe, yapısal olarak kıkırdaklardaki su miktarımız azaldıkça, kilolarımız arttıkça, bizi, sonu cerrahi tedaviye kadar gidebilen bir duruma sokabilir. Bu tip rahatsızlıkların en problemli kısmı, hastayı bir kısır döngüye sokması, hastanın bu kısır döngüyü kendi kendine kıramaması sonucu durumun gün geçtikçe ilerlemesidir.”
http://sozcu.com.tr/

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe