5 Eylül 2010 Pazar

Ramazanda kilo vermek için

http://kadincaforum.files.wordpress.com/2008/09/kadc4b1ncac59feyler-diyet-spor28429.jpg

Ramazan dönemi boyunca bir taraftan oruç tutarken bir taraftan da fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. bunun için; İftar ve sahurda un, şeker ve tuz tüketmemeye özen gösterin! Sahurda protein, iftarda ise bir kase çorbadan sonra sebze yemeğini tüketmeyi tercih edin.

Ramazan dönemi zayıflamak isteyenler için bir fırsat mıdır?

Ramazan dönemi kilo vermek için iyi bir başlangıç sayılabilir. Fazla kilosu olan lar için Ramazan eşsiz bir fırsat dönemi olacaktır.

Ramazan dönemi kişilerin yaşam şeklini değiştirmesi için; Hafif fizik aktivitelerle zenginleştirilen, doktor kontrolünde yapılan dengeli bir diyet için uygun ortamı hazırlayacaktır.

Ramazan ayı kilo alınan bir dönem olarak bilinir.Fakat uzman kontrolünde düşük kalorili ve dengeli besinlerden oluşan, araları iyi düzenlenmiş, iftar ile sahur arasına sık öğünler yerleştirilmiş bir program ile bireyler sağlıklı bir vücuda sahip olabilirler.

İftarda ve sahurda bol su tüketilmesi, iftarda bir tabak yemekten sonra 15 dakika ara verilmesi, genel önlemlerin başındadır.

Ramazan’da oluşan enerji açığını karşılamak için neler tüketilmeli?

Ramazan döneminde kan, kolesterol ve ürik asit düzeyleri yükselebilir. Günlük kalori ihtiyacının yüzde 30 ya da daha azı yağlardan karşılanmalıdır. Kompleks karbonhidratlar, baklagiller, sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

Hurma; lif, potasyum ve magnezyumdan zengin iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. bununla birlikte fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler sağlıklı protein ve enerji kaynaklarıdır.

Şeker, beyaz un gibi rafine karbonhidratlardan, yağlı gıdalardan, sigaradan kaçınılmalıdır.

Kafeinli içecekler, hafif de olsa idrar söktürücü etkiye sahiptir; bu sebeple oruçlu kaldığı sürece vücudun susuz kalmasına da sebeb olabilir.

Hangi gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır?

Mide şikayetlerinin önemli bir sebebi de reflü hastalığıdır. Hastaların iftarda ve sahurda aşırı miktarlarda gıda tüketmesi, yemek yedikten hemen sonra yatmaları, şikayetlerinin artmasına sebep olacaktır. Yine yağlı gıdalar, kızartmalar, salçalı yemekler, turunçgiller, sigara, kafeinli içecekler yakınmaları arttıracaktır.

Ramazanda diyete başlayacak kişi öncelikle neler yapmalı?

Önce doktoruna danışmalı, gerekli testler ve kontrolleri yapılmalı. Kan tahlillerinden sonra şeker, böbrek hastalığı gibi başka bir hastalığı olup olmadığı belirlenmelidir.

Daha sonra bireye özel bir beslenme ve egzersiz programı belirlenmelidir. Egzersizler, yemekten 1-2 saat sonra uygulanmalıdır.

Sahura kalkın, kilo verin

Ramazan ayında kilo artışına sebep olan ve en sık yapılan beslenme yanlışları nelerdir?

Ramazan’da aç geçirilen sürenin uzunluğu, beslenme düzeninin değişmesi ve bütün gün aç kalan bireyin iftar sofrasında sınırsızca yemek yeme arzusu, Ramazan ayı sonunda fazla kilo ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarını da beraberinde getirir. Ramazan’da en çok yapılan hata; sahura kalmamaktır.

Zaten uzun olan açlık süresinin daha da uzaması bireyin sağlığını ve sosyal yaşantısını olumsuz şekilde etkiler. Bunun sebep olduğu iftarda aşırı yeme isteği, kişiyi gereksiz ve sağlıksız besinlere yönlendirir; süt, yoğurt sebze, meyve gibi sağlığı koruyucu besinleri gözardı edebilir.

Kişi, iftarla sahur arasında tüketmesi gereken 2-2.5 litre suyu tüketmeden de günü geçirebiliyor.

Hangi sorunlarla daha sık karşılaşıyorsunuz?

Özenle hazırlanmış iftar sofraları miktar, çeşit ve hazırlanma yöntemi olarak sindirim sistemini zorlayabiliyor. Sağlıklı beslenme tavsiyelerinin önemli parçası olan pişirme yöntemleri (ızgara, fırın ya da haşlama) yerine tercih edilmeyen kızartmalar ve kavurmalar tercih edilebiliyor.

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe