20 Ağustos 2010 Cuma

[leb-i+derya+maske4.jpg]
u mevsimde en sık görülen cilt sorunları, kuruluk, pullanma, döküntüler ve kızarıklıklar, bunların çoğu da cildin, değişen iklim şartlarına ayak uyduramamasından kaynaklanıyor.

Size, besleyici, yenileyici, onarıcı özelliği olan, cildinizin kışın izlerini atmasını sağlayacak, mutfağınızdaki meyvelerden yapabileceğiniz bahar maskeleri tarifleri veriyorum:

MUZ MASKESİ

-Yarım muz
-1 yemek kaşığı kaymak
-1 tatlı kaşığı doğal süzme bal
-1 tatlı kaşığı nişasta (tercihen patates nişastası)
Muzu ezin, sonra kaymak, bal ve nişastayı ilave edin, iyice karıştırın, kıvam koyu gelirse biraz daha kaymak ilave edebilirsiniz.

Bu maskenin bir özelliği de göz çevresine de uygulanabilmesidir. Göz içine kaçırmadan, göz çevresi dâhil yüzünüzün tümüne uygulayın, uygulamadan önce cildinizin temizlenmiş olması gerekir.

Yarım saat kadar bekledikten sonra yüzünüzü yumuşak bir suyla yıkayın ve gül suyuyla tonikleyin. Bu maskeyi haftada en az iki kere uygulayın, cildi besler, yeniler, kurumayı ve buna bağlı yaşlanmayı önler.

HAVUÇ MASKESİ
- 1 yemek kaşığı rendeden sıkılmış havuç suyu veya çok ince havuç rendesi
- 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
- 1 yemek kaşığı doğal yoğurt
- 1 tatlı kaşığı doğal süzme bal


Malzemeleri güzelce karıştırın ve temizlenmiş yüze, boyna uygulayın. Yarım saat bekletin, yumuşak bir suyla yıkayıp, gül suyu sürün. Bu maske cildin asit baz oranını dengeler, hasarlı ciltleri onarıcı etkiye sahiptir. Haftada 2–3 kere uygulanabilir.

ÇİLEK MASKESİ
- 2 adet orta boy olgun çilek
- 1 tatlı kaşığı taze kaymak
- 1 tatlı kaşığı doğal süzme bal
Püre haline getirdiğiniz çileklere kaymak ve balı ekleyerek, kalın bir maske elde edin.


Göz çevresi hariç, temizlenmiş yüz ve boyna uygulayın, 10 dakika bekleyin, yumuşak bir suyla yıkayıp, gül suyu sürün.

Tüm cilt tipleri için uygundur, hassas ciltler de kullanabilir, uzun vadede, ciltteki lekelerin açılmasına yardımcı olur, çileğin yüksek antioksidan özelliğinden dolayı cildi canlandırır.

Bu maskenin leke giderici özelliği, kaymak yerine yoğurt kullanılarak artırılabilir. Çileğin içindeki meyve asitleri ve yoğurdun içindeki laktik asit, çok pahalı leke açıcı kremlerin ana etken maddeleridir.

AVAKADO MASKESİ
- 1/5 çok olgun avokado
- 1 yemek kaşığı kaymak
- 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı veya susam yağı

Püre haline getirilmiş avokado içerisine kaymak ve tatlı badem yağını karıştırın, temizlenmiş yüz ve boyna uygulayıp 20 dakika bekletin. Yumuşak bir su ile durulayıp, gül suyu sürün. Gül suyu çok kıymetli bir cilt toniğidir. Bu maske, cilde vitamin desteği açısından çok zengindir, avokadoda A, B ve C vitaminleri bolca bulunur, üstelik meyve asitlerinden ve antioksidan maddelerden de zengindir.

Dr Elif GÜVELOĞLU


0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe