7 Mayıs 2009 Perşembe

Safra kesesi ve sindirim şikâyetleri için enginar kürü


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Safra kesesi ve sindirim şikâyetleri için enginar kürünü tavsiye ediyor.Safra kesesi ve sindirim şikâyetlerine karşı enginar kürü:
Enginarın en dışındaki yapraklarını kullanmayın. En dışındaki yapraklarının altındaki yaprakların tamamı bu amaç için kullanılaabilir.
Bir adet enginarın yaprakları bir kerelik kullanım için yeterlidir ve bunu yapılacak kürün bir günlük kullanımı için ölçü olarak alabilirsiniz.
Kür için bir kerelik hazırlanacak yaprakların toplam ağırlığı 10 gramdan fazla olmamalıdır. Ortalama olarak 6- 7 gramı bir kerelik tüketim için normal ölçüdür.
Enginar kürü uygulaması: Bir adet orta boy enginarın alt yapraklarının tümünü kaynayan iki su bardağı dolusu suyun içine atın ve kısık ateşte beş dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek suyunu için.
Aç ya da tok olarak içebilirsiniz. Bu kürü bir ay süre ile haftada iki ya da üç gün uygulayın. Daha sonra duruma göre zaman zaman haftada bir kez tekrar edebilirsiniz.

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe