23 Nisan 2009 Perşembe

Böbrek Taşı Oluşumunu Pırasa İle Önleyin


Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu bir ay boyunca haftada birkaç kez tüketilecek az yağlı pırasa yemeği (pirinçsiz ve havuçsuz) böbrek taşı oluşumunu önlemektedir. Haftada bir-iki kez tüketilecek bir bardak haşlanmış pırasa suyu da böbrek taşı oluşumuna karşı mükemmel bir önleyicidir.
Yaklaşık iki bardak klorsuz suda 150 gr taze pırasa (doğranmış) yedi dakika ağzı kapalı olarak haşlanır ve ılımaya bırakılır. Ilıyınca haşlama suyu içilir. Haşlanmış pırasanın tüketilmesine gerek yoktur. Yılda birkaç kez ihtiyaca göre tekrarlanabilir. Her defasında taze hazırlanmalıdır.

0 yorum:

Sample Text

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. danışınız.

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Random Posts

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blog Archive

Find Us On Facebook

News

Design

Pages

Recent Posts

Popular Posts

Definition List

Bumerang - Yazarkafe